Pozytywny Pieniądz – Kurs bankowości “Bankowość 101”.

Witamy.

Trafiłeś na jeden z bardziej przystępnych kursów opowiadających o funkcjonowaniu współczesnej bankowości.

Te materiały z lektorem czytającym w języku angielskim i wielojęzycznymi napisami, są wynikiem dogłębnych analiz funkcjonowania systemu bankowego na przykładzie Wielkiej Brytanii. Autorzy opierają swoje wnioski m. in. na analizach publikacji dostarczonych przez Bank Of England.

Jednakże omówione tutaj  zasady mają zastosowanie  w bankowości w znaczej większości rozwiniętych krajów świata. Strefa Euro nie jest jakimś wielkim wyjątkiem pod tym względem, tak jak system bankowy w Polsce, czy nawet Szwajcarii.

Naprawdę chciałbyś zrozumieć jak banki tworzą pieniądze oraz co ogranicza ich zdolność do robienia tego? Jeśli tak, to nasz 6-ścio częściowy kurs “Bankowość 101” jest dla Ciebie.

Zaczynajmy…

Napisy włącza się i wybiera język klikając na oznaczenia pod filmem.

Film 1 – Zanim odkryjemy jak banki działają i jak pieniądze są tworzone, pierwsze co zrobimy aby uniknąć zamieszania to musimy wyjaśnić, jak źle o działalności banków myśli większość ludzi.
[YT]Misconceptions around Banking. – Banking 101. Błędne wyobrażenie o bankowości.

[mirror] Video
[mirror] Napisy

Film 2 – Większość studentów i absolwentów nauczonych jest czegoś takiego pod nazwą “mnożnik pieniądza/ mnożnik kreacji”. W tym filmie pokażemy, że to jest niedokładny i nieaktualny sposób opisujący to, jak działają banki.
[YT]What’s wrong with the money multiplier? – Banking 101. Co jest nie tak z modelem mnożnikowym pieniądza?

[mirror] Video
[mirror] Napisy

Film 3 – Dowiesz się:  Jak banki komercyjne tworzą pieniądze poprzez proces księgowania, który stosują kiedy udzielają kredytu. Jak banki dokonują płatności pomiędzy sobą używając specjalnie stworzonych pieniędzy banku centralnego. Czy Bank Anglii naprawdę może kontrolować ile pieniędzy jest w gospodarce … i więcej.
[YT]How Money is Really Created by Banks? – Banking 101. Jak pieniądze są naprawdę tworzone przez bank?

[mirror] Video
[mirror] Napisy

Film 4 – Co właściwie ogranicza bank w tym, jak dużo pieniędzy jest w stanie stworzyć? Stosunek rezerw, stosunek płynności środków, dostateczny stosunek kapitału i zgodność z porozumieniem z Bazylei. (Szwajcarski BCBS).
[YT]How much money can banks create? – Banking 101. Jak dużo pieniędzy może bank stworzyć?

[mirror] Video
[mirror] Napisy

Film 5 – Czasami możesz usłyszeć niektórych ludzi którzy mówią tak “Banki nie tworzą pieniędzy – one tylko tworzą kredyt”. Taka odpowiedz często pochodzi od urzędników administracji państwowej i ludzi próbujących zaprzeczyć, że banki teraz kreują prawie nieograniczenie, nowe pieniądze dla gospodarki.
[YT]Do banks create ‘money’ or just ‘credit’? – Banking 101. Czy bank tworzy pieniądze, czy tylko kredyt?

[mirror] Video
[mirror] Napisy

Film 6 – Pamiętasz jak nowe pieniądze są tworzone kiedy bank udziela kredytu? Dobrze, kiedy ktoś spłaca raty kredytu proces jest odwrotny i pieniądze są właściwie niszczone. W efekcie one znikają z gospodarki całkowicie. Ten film wyjaśnia, jak to się dzieje.
[YT]How money gets destroyed? – Banking 101. Jak pieniądze są niszczone?

 

[mirror] Video
[mirror] Napisy

Myślę, że te zasady funkcjonowaniem systemu bankowego, które obejrzałeś i starałeś się zrozumieć, dały Ci już pewien lepszy pogląd na faktyczny stan  z jakim mamy do czynienia kiedy mówimy o pieniądzu bankowym… pieniądzu elektronicznym…  pochodzącym z kredytów.

Także mam nadzieję, że pojęcie emisyjnej funkcji kredytu, w którego mechanizmie ukryte są metody kreacji i niszczenia pieniądza nie będzie już Ci obce.

Tutaj apel do Ciebie, abyś choć spróbował podjąć w tym temacie dyskusję z osobami, które masz w najbliższym otoczeniu, wśród rodziny … znajomych.

Jeśli masz jakieś pytania w związku z tym materiałem, sugestie lub nawet krytyczne uwagi napisz o tym.

Materiały pochodzą z  kampanii Positive Money UK.  W tłumaczeniu dołożył starań Sylwester B.

Dziękuję.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *