Problem

Naszym głównym problemem jest to, że nasz obecny system monetarny jest bardzo źle rozumiany.

Podczas gdy większość z nas wyobraża sobie, że pieniądze pochodzą z prasy/maszyny drukarskiej, w rzeczywistości pieniądze pochodzą z kredytów bankowych. Oznacza to, że prawie każda złotówka jest tworzona z odpowiadającym jej długiem.

Poza tym większość ludzi nie rozumie, dlaczego podczas recesji jest mniej pieniędzy. Powodem, dla którego w czasie recesji jest mniej pieniędzy, jest fakt, że po spłaceniu pożyczki lub kredytu bankowi, pieniądze przestają funkcjonować w gospodarce. W związku z tym zmniejszenie naszych długów wobec banków zmniejsza ilość pieniędzy w gospodarce o tę samą kwotę. W tym systemie jest “haczyk 22”. Indywidualnie każdy z nas chce spłacić swoje długi, lecz gdyby każdy z nas to zrobił – to nie byłoby prawie pieniędzy w obiegu i gospodarka mogłaby upaść.

Kolejną kwestią jest to, że w końcu wydaje się, że osiągnęliśmy w 2008 roku, szczytowy moment tego systemu. Przede wszystkim dlatego, że kredyty hipoteczne takie jak amerykańskie Subprime, spowodowane nieodpowiedzialną polityką banków doprowadziły do krytycznych sytuacji i przejmowania domów.

Przeczytaj nasze publikacje, aby uzyskać więcej szczegółów na temat pozostałych problemów i sprawdź jakie proponujemy rozwiązania.