Pozytywny Pieniądz

Pieniądz | System monetarny | Bankowość | Ekonomia

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-07-25 15:32:02

SylwesterB
Administrator
Data rejestracji: 2018-07-16
Liczba postów: 32

Film.

Treść filmu pt. "10-cio latka wyjaśnia prawda, skąd biorą się pieniądze.".

Czy próbowaliście kiedyś ułożyć obrazek puzzle, w którym brakowało jednego elementu? No właśnie, kryzys finansowy i wszystkie problemy od tego czasu, trochę to przypomina. Żeby nie wiem ilu ekonomistów pracowało nad tym problemem, nigdy tego nie zauważyli, bo brakuje im najważniejszego kawałka układanki. Ten brakujący kawałek – to pieniądze. Naszym dzisiejszym gościem jest prezes naczelnej organizacji finansowej. Pieniądze, pieniądze, pieniądze…  Lubimy je mieć, spędzamy nasz cały czas, żeby je zdobyć. Lecz przede wszystkim – skąd one się biorą? Obawiam się, że to zła odpowiedź. Zacznijmy od początku. Na każdym banknocie znajduje się nadruk „Bank Anglii”. Ale Bank Anglii tworzy tylko 3% wszystkich pieniędzy w całym Zjednoczonym Królestwie. Skąd pochodzi pozostałe 97%? Proszę nie być naiwnym. To jedynie liczby, a nie kompletny system. Elektroniczny pieniądz tworzony jest przez skomputeryzowane banki. Wiem, ja też byłam zaskoczona! Gdy pożyczasz pieniądze, nie pochodzą one z oszczędności innych ludzi. Suma, którą pożyczasz, to są całkowicie nowe pieniądze, stworzone za pomocą naciśnięcia klawisza. Widzę, że pan się w tym gubi. Niech więc wyjaśni to panu Martin Moore (?) z Financial Times’a: „Podstawą współczesnego systemu monetarnego jest tworzenie pieniądza z niczego, często przez bezmyślne pożyczanie przez prywatne banki”. Widzi pan? Potrzebujemy pieniędzy na wszystko, co robimy. Ale przede wszystkim, jedynym sposobem ich zdobycia jest pożyczenie z banku. Dlatego rząd chce, żeby banki wciąż na nowo pożyczały, żeby tworzyły jeszcze więcej pieniędzy. Ale problem polega na tym, że jest ich za dużo, więc jak mogą pożyczać jeszcze więcej?! No właśnie, nie mogą! Czy to jest uczciwe, żeby pożyczać, będąc zawsze w długach? Dlaczego tym samym bankom, które powodują kryzys finansowy, pozwala się decydować, ile jest pieniędzy i dokąd one idą? Mnie nie pozwolono oglądać telewizji, po tym jak potłukłam talerz. Obiad gotowy! - Już idę, mamo! Positive Money - Pracujemy nad tym, by odpowiedni fachowcy zrozumieli, dlaczego nasz system finansowy załamał się i jak go naprawić. Teraz, gdy włączysz się z pomocą, możemy to jeszcze przyspieszyć.

10-cio latka wyjaśnia prawdę, skąd biorą się pieniądze. Film na kanale Positive Money UK.

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB