REFORMA ZUS – ŚWIADCZENIA BEZ SKŁADEK. “MAMY BLIK, TERAZ PIENIĄDZE Z ZUS NA KLIK!!!” – REFORMA SYSTEMU ŚWIADCZEŃ SPOŁECZNYCH OD POSITIVEMONEY.PL

Witam.

Odnośnie wcześniejszej rozmowy telefonicznej z przedstwicielem jednej ogólnopolskiej stacji radiowej, chcałby zaprezentować w kilku słowach nowatorski pomysł
reformy systemu ŚWIADCZEŃ SPOŁECZNYCH ( EMERYTALNO-RENTOWEGO ) realizowanych przez FUS i ZUS.

 

Pomysł polega na całkowitym zniesieniu SKŁADEK. Całkowitym wycofaniu składek ZUS.
Naprawdę można to zrobić i jednocześnie zachować wypłacalność systemu emerytalno rentowego.

Potrzebne zmiany w 3 krokach.

1) Wycofanie składek. (Da to jednocześnie podwyżkę pensji i zmniejszy obowiązki przedsiębiorców)
2) Wprowadzenie pieniądza niedłużnego, kreowanego z polecenia ZUS w bankach komercyjnych.
3) ZUS ma prowadzić tylko bazę danych z taki infomacjami jak:
a) MIEJSCE PRACY (nazwa pracodawcy, NIP firmy, adres)
b) DATA ROZPOCZĘCIA I ZAKOŃCZENIA PRACY (czas pracy, wysokość pensji w odpowiednich latach)
c) CHARAKTER PRACY (warunki, stanowisko itp)
d) Informacje dodatkowe o przebiegu pracy, czy np. uległ wypadkom, ile był na zwolnieniu itp.

Te 7 punktów da logiczne podstawy do zbudowania nowoczesnego wydajnego systemu świadczeń społecznych, niewrażliwego na czynniki demograficzne i stopień wpłat do FUS oraz stopień zadłużenia państwa.

Naprawdę można to zrobić prosto i skutecznie.
ZUS jak rozbudowana instytucja w Polsce z największą chyba bazą danych użytkowników, powininien zmienić delikatnie swoją metodologię.
To naprawdę jest koniecznością, co widać po ostatnich zamieszkach we Francji właśnie z powodu braku pomysłu na dobre reformy systemu emerytalno-rentowego przez tamtejszy rząd.
Podnoszenie wieku emeryatlnego nigdy więcej nie będzie koniecznością, gdy takim instytucjom jak ZUS, czy Social Welfare zabrakło by pieniędzy na wypłaty świadczeń.

W tym systemie proponowanym przezemnie jako członka POSITIVE MONEY POLAND (POZYTYWNY PIENIĄDZ POLSKA) nigdy ZUSowi nie zabraknie pieniędzy.
Naprawdę.

PIENIĘDZY NIE POTRZEBA WCALE NIKOMU Z WYPŁATY ZABIERAĆ I PRZELEWAĆ DO FUS za pomocą systemu informatycznego ZUS ABY JE PÓŹNIEJ DOSTAĆ W RAMACH ŚWIADCZENIA.
Takie przelewy to bezsens, idą tego tysiące codziennie, miliony miesięcznie i sieć się robi zajęta przez głupie przesyłanie impulsów, fotonów, po sieci internet między komputerami, o tym ile i gdzie i na jakim urządzeniu końcowy, czyli komputerze, tablecie, smartofnie, serwerze w banku pokazac na ekranie jakie ma cyferki na koncie aktualnie, lub jaki ich stan będzie w przyszłości.

Trzeba zrozum sieć pojęcia jak www, internet, serwer, klient, aplikacja itp, zrozumieć internet, zrozumieć co to jest aplikacja klient – serwer, czyli miliony urządzen końcowych połąćzonych ze sobą. Zrozum czym jest dzisiaj pieniądz. To tylko cyferki w sieci, na komputerach, i impulsy oraz nawet bezprzewodowe transmisje po WIFI, które latają wokól nas. Przez te bezsensowne przelewy pieniedzy do ZUS, tylko tracimy owoce naszej pracy, cięzko zarobione pieniądze.

ZUS ma DAWAĆ, a nie ma ZABIERAĆ.

ZUS ma działać prawie jak BANK, wydawać bankom komercyjnym polecenia wypłat, z kreowanaego za każdym poleceniem dynamiecznie pieniądza niedłużnego.

BANK nie działa jak świnka skarbonka.

BANK działa jak MAGIK.
Pieniądz to MAGIA. Naprawdę.
Ludzie go nie rozumieją, nawet ekonomiści go nie rozumieją. Nawet studenci po kierunkach ekonomicznych czy informatycznych go nie rozumieją. Bywa, że nie rozumieją go programiści systemów bankowych z wieloletnim doświadczeniam.

ZATEM, JESZCZE RAZ.
BANK NIE DZIAŁA JAK ŚWINKA SKARBONKA.
Nie musisz do banku WŁOŻYĆ aby coś WYJĄĆ.

NIC NIE WKŁADASZ, a ciągle mógłbyś WYJMOWAĆ teoretycznie. Ale ludzie muszą do tego ustalić pewne zasady, a te, które ustalili są złe i dlatego jest jak jest.

Podsumowując, można powiedzieć, że system świadczeń społecznych powinien wyglądać tak, że pracownik w ZUS, raz na tydzień, klika w systemie aby przelać wybranym użytkownikom (zarejestrowanym dorosłym obywatelom powyżej 18 roku życia)
i aplikacja w ZUS wysyła do banków komercyjnych użytkowników polecenie kreacji pieniądza na koncie tego użytkownika.
Alternatywnie, można to też zrobić jako SPECJALNE polecenie przelewu z NBP, przez system ZUS do banku komercyjnego na IBAN klienta. Z tym, że ZUS musiałby mieć wtedy
konto główne w jakimś banku np. NBP, (przecież już ma!!!), ale potrzebne jest takie, które nie miało by limitu dolnego (tak, można by zjechać do wartości ujemnej dowolnej, np: minus – 1618033 PLN (Czyli ZŁOTA LICZBA. 😉 )). Ale to nie było by konto podwójne konto teowe, tylko konto pojedyńcze z saldem ujemnym. Rozumiecie to drodzy rodacy? Lepiej nawet przelewać z zawsze pełnego konta NBP z salda ujemnego, bo wtedy jest podana łączna suma dotychczas dokonanych płatności w prosty sposób.
Podstawy księgowości to są. Konto pojedyńcze, konto teowe itp.
System od początku zaczał by przelewać środki od stanu 0.00 PLN. Czyli pieniądz po kliknięciu polecenia przelewu w ZUS, automatycznie by został sciągany do jakiejś kwoty ujemnej w banku centralnym na jego głównym komputerze. I wtedy można by się zadłużać teoretycznie na dowolną kwotę, z każdym przelewem z banku centralnego do banków komercyjnych.
Wysokość świadczeń dokonywanych jedynie przelewem z NBP do banków komercyjnych ustalał by ZUS łącznie z GUS i rządem, zależnie od wpisów na kontach użytkowników ZUS, czyli od staży pracy i stanowiska oraz całej historii kariery zawodowej, choroby itp.

To nie jest ta idea CDBC, to nawet podobne do CDBC(CENTRAL BANK DIGITAL CURRENCY), czyli takiej odmiany waluty cyfrowej banków centralnych nie wygląda i tak nie działa, bo NBP nie musi prowadzić kont wszystkich Polaków i nie powienien.
Ta idea PIENIĄDZ Z ZUS NA KLIK to tylko, do doświadczeń społecznych. I nie byłby to pieniądz terminowy, tylko tak naprawdę niedłużny, bo to byłyby świadczenia bezzwrotne przecież.
Dalej banki komercyjne działały by na podobnych zasadach jak dzisiaj i ich pieniądz kredytowy byłby długiem. Lecz można by tylko usprawnić najwazniejszy produkt bankowy, czyli – kredyt, wprowadzając system potrójnego zapisu, a nie podwójnego jak obecnie.
Więcej o tym w materiałach PM POLSKA.
To tyle. Po więcej szczegółów zapraszam do kontaktu na email lub przez telefon.

Zostawiam dla potomnych na stronie www.positivemoney.pl i www.pozytywnypieniadz.pl i www.pozytywnypieniadz.cba.pl

Pozdrawiam i dzięĸuję. Z poważaniem MARTE.BEST – Sylwester Bogusiak 11.05.2023 AD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *